fbpx

Jak poznat a nezažít syndrom vyhoření

Vaše zdraví je nejcennější zdroj, který máte. Bez dobrého zdraví je obtížné zažít úspěch v práci, prožívat spokojené vztahy nebo dosáhnout finanční nezávislosti. Řečeno velmi prostě, bez zdraví nemá člověk nic. Platí, že některé zdravotní problémy nemůžeme předvídat a připravit se na ně, ale velká část zdravotních komplikací vyplývá z našeho životního stylu a tudíž jestli se objeví nebo ne, máme pod kontrolou. Do téhle druhé kategorie patří i syndrom vyhoření, který je jedním z nejdůležitějších činitelů špatného duševního i fyzického zdraví.

Zamýšlíte se často nad tím, jestli “to” ještě vydržíte? Jestli “to” ještě snesete? Pokud porozumíte tomu, co vás nabíjí a naopak co vás vysává, máte možnost podniknout kroky, které vedou k životní radosti a naplnění. Ale mnoho lidí netuší, že to, co prožívají, je syndrom vyhoření, jak se projevuje a na co si dávat pozor. Tím méně pak ví, jaké strategie mohou použít. A výsledek? Jsou vystresovaní, nemocní a přetažení. Možná do téhle kategorie patříte také a možná se tak cítíte už tak dlouho, že vám to přijde normální.

Symptomy vyhoření

Světová zdravotnická organizace (WHO) popisuje syndrom vyhoření jako “pracovní fenomén” charakterizovaný vyčerpáním, mentálním vzdálením se od vaší kariéry a nižší efektivitou v práci. Jako každodenní stres, i vyhoření je částečně způsobené fyzickým nebo emočním vyčerpáním. Jedinečnou složkou vyhoření je ale nedostatek naplnění v práci. Z toho vyplývá, že je pravděpodobnější, že zažijete vyhoření, pokud ve vašem zaměstnání máte malou kontrolu nad svým rozvrhem, náplní a objemem práce, nemáte jasně definovanou úlohu (= nevíte přesně, co se od vás očekává), chybí pozitivní firemní kultura a nebo pokud vaše práce neumožňuje nalezení zdravé rovnováhy mezi osobním a pracovním životem.

Pokud se v takové situaci nacházíte a nenaučíte se, co pro sebe dělat, můžete si přivodit fyzické či psychické symptomy, které mohou zpustošit mnoho oblastí vašeho života, včetně vztahů a financí.

Vyhoření, peníze a stres

Hladina stresu přímo ovlivňuje vaše zdraví – a co je jedna z nejvíce stresujících oblastí v lidském životě? Peníze. A jak získáváme peníze? Prací. Naplňující, uspokojující kariéra tak není jen zdrojem obživy, ale i životní spokojenosti, sebedůvěry a smyslu našeho života. Ale pokud v zaměstnání zažíváte hodně stresu, přidáte špetku finanční nejistoty a pár lžic pochybností, objevili jste perfektní recept na vyhoření.

Finanční stabilita je naprosto zásádní oblast pro přežití v moderní době, takže je skoro nemožné necítit, byť podvědomně, nějaké pnutí nebo obavy v souvislosti se zaměstnáním a obživou. Zní vám to povědomně? Zůstáváte v práci, kterou nesnášíte, protože máte strach, že lepší neseženete, a/nebo, protože máte své jisté a slušné peníze? Obáváte se o zabezpečení rodiny a tak si říkáte “Nemůžu odejít!” když zase zústáváte v práci do noci nebo na sebe nechávate křičet nerespektujícím manažerem? Špatně se vám spí a když už spíte, nebudíte se moc osvěžení? Pokud tuhle jednoduchou formulku budete aplikovat dostatečně dlouhou dobu, ze stresu se vyklube syndrom vyhoření.

A co je ještě horší? Pokud člověk propadne syndromu vyhoření, je daleko pravděpodobněji náchylný ke špatným finančním rozhodnutím jako je upřednostňování pohodlí před šetrností a podobných věcí, které ho uvrhnou do sestupné spirály.

Co dělat, když vyhoříte a dochází vám peníze? Klíčovým slovem je rovnováha: stav, kdy jsou naplňené všechny vaše potřeby, fyzické, mentální a emoční, ať v práci nebo mimo ni.

Nejčastější příznaky vyhoření

Je důležité si uvědomit, že stres neovlivňuje pouze vás. Pokud jste vyhořelí, přímo ovlivňujete lidi ve svém okolí, i když si to nepřejete / neuvědomujete. Vztahy s kolegy, přáteli či rodinou jsou ovlivněné projevy stresu – vaši blízcí symptomy vyhoření často pozorují dříve, než vy.

1. Neužíváte si čas trávený se svými kolegy

Rozvíjení přátelských vztahů s kolegy je to, co dělá práci v týmu tolik nabíjející. Ať už je to během oběda, přestávce nebo při práci samotné, vztahování se s kolegy by mělo být příjemné. Pokud vás ale práce přestane bavit / uspokojovat, tenhle přátelský aspekt se začne vytrácet. Pokud začnete chodit na obědy sami, případně chodíte na oběd domů nebo si nosíte svůj oběd, který si sníte raději v kanceláři, může to být jeden z projevů vyhoření.

2. Stále se cítíte “blbě”

Přepracování a s ním spojený stres se často může projevovat fyzickými obtížemi. Mohou to být časté bolesti hlavy, rozhozený žaludek nebo chronická únava, pro kterou nemůžete najít žádný důvod. Pokud zažíváte tyhle symptomy, je to zvednutý varovný prst, protože se mohou rozvinout do vážnějších komplikací.

3. Změny nálad a chování

Jedním z nejvýraznějších syndromů vyhoření je změna v chování a celkovém postoji. Pokud jste normálně optimističtí, oplýváte energií a věříte v sebe a najednou se přistiháváte, že vše vidíte černě, cítíte úzkost nebo občas máte dokonce deprese, případně se u vás rozvíjí cynismus, zbystřete.

4. Finanční stres se přenáší do vaší práce

Finanční stres a vyhoření vytváří silný tým a zacyklení. Vaše finanční situace poskytuje důkazy mizérie, kterou prožíváte v práci a naopak. Pokud se cítíte tímhle způsobem, je na čase, abyste udělali vše, co můžete, abyste tuhle krizi překonali. Ať už to znamená změnu zaměstnání nebo i dokonce oboru, berte svůj stav jako výzvu a možnost k tomu, abyste radikálně překopali a zlepšili svůj život.

5. Zažíváte zdravotní obtíže

Ačkoliv stav vyhoření není diagnóza v lékařském slova smyslu, ovlivňuje vaše fyzické a psychické zdraví. Vysoký krevní tlak, snížená imunita nebo pokles sexuálního apetitu patří mezi běžné příznaky vyhoření. Rýma vás může složit na 2 týdny namísto 2 dní. Zapomínání, předčasné stárnutí, nespavost,… to vše jsou symptomy, na které byste měli dávat pozor.

Co dělat, pokud vyhoříte

Pokud se cítíte mizerně ve své práci a nemůžete to nijak změnit, pravděpodobně byste měli začít podnikat kroky, abyste změnili práci – ale než se tak stane, nemusíte čekat a můžete začít pracovat na tom, jak zvládáte stres. Čelíte množství překážek? Postavte se k nim jako k impulzům pro růst namísto toho, abyste je viděli jako nepřekonatelné balvany ve vaší cestě.

Nejlepším způsobem, jak změnit přístup ke stresu, je změnit způsob jakým smýšlíte o sobě. Pokud si říkáte – i podvědomně – že jste uvěznění a nemůžete s tím nic dělat, stane se to pro vás skutečností, kterou budete posilovat a svým smýšlením budete přitahovat více a více situací, které podpoří tenhle příběh.

K nejefektivnějším způsobům, jak se vyhoření vyhnout je najít si práci v oboru, který milujete a nebo pokud se naučíte milovat něco na oboru, ve kterém už jste. Někdy může být to nejlepší, co můžete udělat k překonání vyhoření, že přerámujete svůj postoj a pohled na svou práci.

Zaměřte se na svůj životní blahobyt celkově

Pochopit, co dělat, když vyhoříte, je jen jeden krok na cestě k naplněnému životu. Špatné stravovací návyky, nedostatek pohybu, nemoci, neuspokojivé vztahy,… to vše jsou stresory, které ovlivňují milióny lidí dnes a denně. Pokud začnete získávat kontrolu nad svým životem tím, že se budete systematicky zaměřovat na věci, které můžete ovlivnit, například si začnete budovat zvyky cvičení, zdravějšího stravování, nebo naopak pravidelného odpočívání nebo času s bližními, můžete se stát silnějším a šťasťnějším člověkem.

Většina zdravotních komplikací a ohrožení se vám může vyhnout, pokud se zaměříte na prevenci. Syndrom vyhoření a jiné formy stresu jsou si obvykle celkem podobné a pokud se s nimi naučíte vhodně nakládat, ideálně prevencí, můžete si významně prodloužit a vylepšit život. Fyzická aktivita neposiluje jen vaše tělo, ale i mysl a pomáhá kontrolovat hladinu stresu a předcházet tak vyhoření. Nadhled, optimismus, zdraví a životní hojnost nejsou dary shůry. Jsou to výsledky života a zvyků, které k nim vedou.

Stáhni si zdarma praktického průvodce, který ti ukáže první kroky k tomu, jak se zlepšit jako milenec:

  • ANO, opravdu se to dá natrénovat!!!
  • ANO, opravdu se dobrým milencem může stát každý!!!
Stažením ebooku souhlasíš se zpracováním osobních údajů. Vše o ochraně osobních údajů a jak s nimi nakládáme, najdeš zde>>.
Komentáře

Přidat komentář