fbpx

Omezují vás vaše přesvědčení?

Co je to vůbec přesědčení? Je to mnohdy nevědomá jistota, jak něco je, funguje, jak se to bude vyvíjet, co se může a nemůže stát. Přesvědčení jsou důležitá, protože tvoří rámec našeho života. A našeho úspěchu. Tohle můžu, tohle dokážu. To zvládnu. Tohle není možné. To nejde. Nedá se to. Moje oblíbené rčení říká: “Ať ti, co tvrdí, že něco nejde, nepřekáží těm, kdo to dělají.” Na přesvědčeních je poněkud problematické právě to, že mnohdy spoustu věcí vůbec nezkoumáme a ani si tak neuvědomujeme, jak nás omezují. Právě vaše omezující přesvědčení tak může být mnohdy překážkou, proč se vám v něčem nedaří, nebo proč se o něco ani nepokusíte, protože prostě víte, že by se vám to nepovedlo.

Z výše uvedeného tak vyplývá, že pokud byste byli schopní změnit nějaká svá přesvědčení, mohli byste ve svém životě zrealizovat spoustu věcí, po kterých třeba toužíte, ale ani se o ně nesnažíte. Nemáte ve svém životě něco, po čem toužíte, ale víte, že “na to prostě nemáte”, ” vám se takové věci nedaří” atp?

Ale dobrá zpráva je, že pokud si vytoříte nějaká posilující přesvědčení, mohou vám dát sílu a motivaci dosáhnout vynikajících výsledků.

Přesvědčení, ať pozitivní či omezující, jsou určitá zobecnění našich minulých zážitků nebo interpretací našich zkušeností. Tak si na zákládě minulosti, nebo něčeho, co víme, co nám někdo řekl, myslíme, že jsme smolaři, nešikové, že bez vysoké školy ničeho nedosáhneme, že každý, kdo má hodně peněz, je určitě lump, nebo naopak, že se nám vše daří, zasloužíme si úspěch, zdraví, štěstí…

Jaká přesvědčení máte? Která byste chtěli změnit?

Věřím, že prvním krokem je vždy si uvědomit, co potřebujeme změnit. Kde a jak se vzorec nebo přesvědčení projevuje a pak můžeme pracovat na jeho změně. Tedy, pojďme se podívat, odkud naše přesvědčení vyvěrají, abyste mohli navázat druhým krokem, vytvořit si přesvědčení, která ta omezující nahradí, vyléčí.

 

Vědomosti
Vědomosti jsou dvojsečná zbraň. Mnohdy pokládáme naše přesvědčení za vědomosti. Ale pokud si uvědomíme, že náš mozek je pohodlný a snaží se fungovat co nejefektivněji (energeticky úsporně =  rád automatizuje a neustále nepřezkoumává, co už ví), dává nám to také vědomost. O tom, že máme používat kritické myšlení a zkoumat sebe, své myšlenky. Pokud víte, že něco nejde, obklopte se lidmi, kteří to dělají. Kteří dosáhli toho, čeho chcete dosáhnout. Pak se automaticky posune nemožné do možného. Zkuste zformulovat vaše staré přesvědčení a doplňte k němu “zatím” nebo “pro mě”. Srovnejte dva podobné výroky: Poctivou prací nejde vydělat více než 50,000 Kč měsíčně Zatím mi nejde poctivou prací vydělat více než 50.000 Kč měsíčně.  Nebo S dětmi nemám čás na sebe  a Zatím nemám s dětmi čas na sebe. V tom druhém výroku si otevíráte dveře k té možnosti. Existuje spousta lidí, kteří vydělávají výrazně více a pracují poctivě, je spousta lidí, kteří se věnují dětem, jsou dobří rodiče, ale přitom mají čas i na své koníčky, na sebe.

Minulost, minulé výsledky
Často si tvoříme svá předsevzetí na základě zkratky: 2x či 3x jsem něco zkusil, nepovedlo se mi to, takže mi to nejde. Když byste stejný přístup aplikovali na chození, tak se pořád ještě batolíte. Kolikrát jste se museli pokuset postavit, kolikrát jste spadli, než jste udělali první krok? Zapamatujte si, že minulé výsledky neznamenají, že ty budoucí budou stejné. Zaměřujte svou pozornost raději na to, co se podaří, byť je to maličkost. Tímhle způsobem se zároveň učíte i vděčnosti a trpělivosti, zatímco si budujete přesvědčení, obraz sebe jako úspěšného a vytrvalého člověka.

Budoucnost, vize
Stejně jako vás ovlivňují minulé výsledky, děje se to i s představovanými výsledky v budoucnu. Je proto naprosto zásadní, abyste se naučili vidět výsledky, kterých chcete dosáhnout. V češtině máme krásné slovo. Představivost. Předem stavíme svou budoucnost. Vytvořte si představu budoucnosti, která vás přitahuje, za kterou můžete jít. Představujte si svůj úspěch. Svou novou práci, sebe jak běháte, sebe s novým partnerem, ve vašem novém domě,… Představte si, jak se v tu chvíli budete cítít. A pak si přitáhněte tenhle prožitek do přítomnosti. Tím velmi silně ovlivňujete svá přesvědčení.

Okolí
Kolikrát jste zažili, že jste měli nějaký skvělý nápad, ale okolí vám vysvětlilo, že je to nesmysl. Že se to nemůže povést? Většinou naše okolí mluví o svých přesvědčeních. Pokud pro něco hoříte, po něčem toužíte, běžte si za svým cílem. Nikdo netvrdí, že to bude snadné, ale máte možnost volby. Vždy. Ať ti, co tvrdí, že něco nejde, nestojí v cestě těm, kteří to dělají. Nebo chtějí dělat…

Události
Den vaší svatby. Narození dítěte. Ztráta někoho blízkého. Velká bolest. Všechny tyhle zážitky nás nějak posunou, ovlivní, hluboce nás zasáhnou. Je proto skoro nemožné, abychom si na jejich základě nějak neupravili pohled na svět. Ale je jen na vás, jestli narození dítěte znamená, že od teď musíte být neustále doma, nebo dělat práci, kterou nesnášíte, jen abyste měli dost peněz, nebo naopak se rozhodnete, že právě proto, že máte dítě, půjdete za svým snem, abyste jim byli příkladem a i vaše děti pak následovaly své touhy. Zkuste se tedy podívat, jaká rozhodnutí nebo změny jste udělali, když jste zažili nějakou silnou událost a zkoumejte, jak vám tato rozhodnutí a z nich vyvěrající přesvědčení slouží.

Co s tím prakticky:

  1. sepište si přesvědčení, která vám brání v dosažení něčeho, po čem opravdu toužíte
  2. zkuste ta přesvědčení přeformulovat. To neznamená, že je musíte hned začít všechna žít, ale otevřete se možnosti, že by to šlo jinak.
  3. vyberte si jedno z nich a měsíc na něm pracujte. Opravdu jen jedno. A alespoň měsíc.

Hodně štěstí!

Stáhni si zdarma praktického průvodce, který ti ukáže první kroky k tomu, jak se zlepšit jako milenec:

  • ANO, opravdu se to dá natrénovat!!!
  • ANO, opravdu se dobrým milencem může stát každý!!!
Stažením ebooku souhlasíš se zpracováním osobních údajů. Vše o ochraně osobních údajů a jak s nimi nakládáme, najdeš zde>>.
Komentáře

Přidat komentář