fbpx

co dělá

Zdravý vztah

emočně a psychologicky zdravým?

Vyjímečné a trvalé vztahy nemají lidé, kteří měli štěstí, nebo se  k sobě prostě skvěle hodí nebo se topí  v moři chemie. Ne.

Vyjímečný vztah plný lásky, podpory a porozumnění je takový, protože za ním stojí práce, závazek a porozumnění a praktikování zákonů lásky.

Naučit se nepodezírat svůj protějšek, oceňovat na denní bázi, čím vám pomáhají, neustále je objevovat nebo hledat způsoby, jak se vymaňovat z opakujících se negativních smyček je jen pár ze zákonů, které ti mohou pomoct vytvořit vyjímečný vztah.

Představ si, jaké by bylo žít v milujícím vztahu s někým, kdo je tvůj největší fanoušek, nejlepší přítel a navíc máte nejskvělejší sexuální život? A takový vztah můžete mít. Nebude to zadarmo, ale není to nedosažitelné. Když zvládnete v praxi základních 8 principů a naučíte se je správně aplikovat v denním životě, váš vztah a celý život se zásadním způsobem promění.

Hodně lidí se nejčastěji zaměřuje na to, co mohou ze vztahu získat, co jim může ten druhý nabídnout. Ale pamatuj, že vztah tvoří dva lidé a jedním z nich jsi ty. Proto když chceš zlepšit vztah, je nejlepší začít pracovat na sobě.

Klíčové je žít své opravdové, upřímné, zranitelné já. Když začneš zvedat laťku pro sebe, standarty podle kterých žiješ, neovlivní jen váš vztah, ale i partnera/ku.

Když jsem nervozní, žárlím, často se hádáme nebo prožíváme smutek a zklamaní... sice mohu snadno svést na partnerku, ale stejně tak snadno můžu koukat, kde jsou to moje témata. A to samé můžeš udělat i ty.

8 principů trvalého vztahu

Existuje určitě spoustu úhlů pohledu, jak na vztahy nazírat. Ale věřím, že všechny pohledy, teorie, učení, v nějaké podobě obsahují tyto základní principy: Lásku a soucit, zranitelnost, svobodu, pravdivost, vášeň, hravost, polaritu, přijetí bolesti a vděčnost.

4 principy lásky:

 • Princip nepodmíněné lásky a soucitu
  Často si ve vztazích, když už nejsme ve fázi zamilovanosti, hrajeme na obchod. Já udělám to, když ty mi dáš tamto. Nebo v horší variantě, když se budeš chovat jinak, než já chci, tak já se budu chovat jinak, než ty chceš. Tenhle přístup je rozšířený, ale myslím, že má co dělat s tím, proč tolik vztahů končí nebo není šťastných.
  Opravdová kvalitativní změna přichází, když se začneš ptát: Co můžu dát? Stará tantrická poučka říká: "Mým největším štěstím je štěstí milované osoby." Nehrajte ve vztazích na obchod, ani na vinu: Hledejte řešení, nehledejte viníka. Neobviňujte se. Učte se dívat pod povrch. Pokud se naučíte poznávat, co váš partner potřebuje, ale opravdu bytostně potřebuje a naučíte se mít to na paměti, našli jste klíče k tomu, abyste byli vyjímečnými partnery.
 • Princip neochvějné odvahy a zranitelnosti
  Líbí se nám první část tohohle principu. Odvaha. Ale proč tu musí být zranitelnost? Tu nechceme. Přitom zranitelnost a odvaha jsou dvě strany jedné mince, protože to chce velkou odvahu, aby člověk přiznal, že je zraněný. Často získáváme představu, že pokud ukážeme, že nás něco bolí, protějšek už nebudeme přitahovat. Ale opak je pravdou. Pokud se tváříme, že jsme neprůstřelní, jen tím tvoříme pancíř na našem srdci. Být absolutně pravdiví, otevření a zranitelní, to je oč tu běží!
 • Princip svobody
  Princip svobody neznamená, že si každý dělá cokoliv bez ohledu na okolí. Dává nám ale sílu odpouštět a zapomínat. Když se s partnerem zavážete, že budete tvořit dlouhodobý pár, nemůžete se vyhnout chybám a zraněním. Ale můžete si navzájem dát svobodu chybovat. Vytvoříte tak bezpečný prostor, ve kterém se můžete oba otevřít a sdílet se úplně.
 • Princip pravdivosti
  Bez pravdy není o-pravd-ová láska. A když nevíte, kdo jste, proč děláte, co děláte, nemůžete být pravdiví. Prohlubujte vaše uvědomnění, vaše vědomí. Mindfulness. Věnujte pozornost svému emočnímu a mentálnímu rozpoložení, řeči těla, tónu hlasu, gestům. 

4 principy vášně:

 • Princip deno-denní vášně a hravosti
  Rozdmíchávejte vaši jiskru denně. Noste do vztahu šťávu, flirt a hravost - tak otvíráte srdce, která mohou být zavřená zraněním, strachem nebo stresem. Proto jsou vztahy královskou disciplínou. Máme v nich možnost se učit otevírat srdce navzdory všem těžkostem a bolestem, které to přináší.
 • Princip přítomnosti a otevřenosti
  Polarita je to, co dělá vztah silný. Za každým silným mužem hledej silnou ženu. Opačné energie - mužská a ženská - se přitahují, dávají nám šťávu, chuť žít. Když oba partneři stojí silně ve své esenci, zažívají lásku, sílu, zářivost a intenzitu, kterou nám dá zažít jen polarita.
 • Princip totality
  V silném vztahu je místo na všechno. Na pláč i smích, bolest i radost, lásku a strach. Přijmi to. Čeká vás obojí. Světlé chvíle, ale i temnota. To je nevyhnutelné. Ale vaše schopnost přestát spolu těžké období a chovat se i během něj pro-vztahově, je to, co vám dává pocit důvěry v partnera a skutečnou intimitu.
 • Princip vděčnosti
  Oceňování se nám dává setrvačnou sílu, pozitivní naladění vztahu. Uvědomovat si hodnotu partnera/ky i ve chvíli, kdy mě zraňuje nebo štve, je nejlepší protilék (a zároveň ohromně těžká disciplína). Je to tenhle princip, který nám usnadňuje být tam pro sebe navzájem, i když se nám to zrovna nehodí. To je ultimátní stvzení našeho závazku.