Změňte své myšlenky, změníte svůj život. To, jak myslíte a vnímáte svět, určuje jaký příběh svým životem vytváříte a naopak – to, jaký příběh žijeme ovlivňuje, co si myslíme a jak se cítíme. Žijete v pohádce? V dramatu? V romantické komedii nebo hororu?
Pochopení a uvědomnění si, jaký je váš příběh, může být jedním ze spouštěčů opravdového průlomu – tedy pochopení jak docílit trvalé životní změny k lepšímu.
Chcete se dozvědět, jak změnit svůj život? Tak se naučte, jak změnit svůj příběh.
To, co si říkáme je to, co se stává naší pravdou.
Často se preventivně omezujeme tím, že se rozhodneme, že nemůžeme něco (u)dělat ještě před tím, než to vůbec vyzkoušíme. Tahle omezující přesvědčení nás mohou vést k otázkám jako: „Proč se vůbec namáhat?“ nebo rovnou odmítání typu „To je blbost, stejně se mi to nepodaří.“ Když podléháme podobné malomyslnosti, v podstatě si odpovídáme „NE!“ ještě před tím, než život stačí položit otázku… V momentě, kdy to uděláme, přestáváme růst, přestáváme se rozvíjet.
Pokud se poznáváte v tomhle typu vnitřního rozhovoru, mohl by to pro vás být impulz, že je načase přepsat svůj příběh. Protože jsou to přesně tahle životní přesvědčení, která určují, jestli žijeme v komedii nebo dramatu. Pokud o sobě někdo smýšlí jako o věčném smolaři, o samotáři, průšviháři,… jaký bude asi jeho život?
Prvním krokem k tomu, abyste změnili svůj příběh je přestat si říkat tyhle oslabující a zpochybňující výroky.
Kolikrát jste si řekli něco podobného?
Musím to udělat dokonale… Na tohle jsem už moc stará… Ne, ne, nejsem člověk, který tohle dělá / má.
Tohle je přesně ten typ poškozujících myšlenek, který nás drží od dosažení našich cílů, což ve finále znamená dosažení našich snů. Pokud se vypořádáte s těmito škodlivými myšlenkami a bude se k sobě chovat se soucitem namísto pochyb, můžete proměnit své vnitřní nastavení a díky tomu se naučit, jak se změnit.
Příběhy, které si říkáme, tvoří naši identitu a určují, čemu věříme a čemu ne. Nejčastější myšlenky a přesvědčení, která nás brzdí:
“Musím být dokonalá/ý.”
Dokonalost je ten nejnižší standart – pokud o něčem řeknete, že je to dokonalé, nemůžete to už nijak vylepšit. Ano, můžeme mít pocit sebeuspokojení, že něco zvládneme perfektně, ale takový přístup, kdy od sebe dokonalost očekáváme, je ohromně poškozující. Jednak vytváříme obrovský nárok, který otevírá dveře k úzkostem ze selhání a hlavně znemožňuje učit se novým věcem, respektu, přijímání, toleranci.
= Snažte se dělat věci co nejlépe, ne lépe. (pozn. tohle je citát od někoho, ale bohužel jsem zapomněl koho, možná od M. Ruize nebo D. Milmana). Pokud na cestě uděláte chybu, nepeskujte se za to – samo slovo chyba je problematické. Prostě jste udělali něco, co příště nechcete udělat znovu, na co si chcete dát pozor. Když nebudete usilovat o dokonalost, ale o co nejlepší provedení, můžete každý den něco maličekého vylepšovat, něco malého se učit. Naučte se vnímat chyby touhle optikou a nemusíte se jich obávat. Konečně, je to právě strach z chyb, co nás nutí ke snaze o dokonalost. Místo toho prostě následujte svou vášeň bez ohledu na výsledek a překážky, zejména ty ve vaší hlavě.
“Můj život je těžší než život jiných lidí.”
Každý z nás má své bitvy. To důležité je, jak se stavíte ke svým. Nemůžeme nikdy posuzovat, čím kdo prochází, protože každý z nás je jinak dobrý v různých věcech. Co je těžké pro jednoho, je snadné pro druhého a naopak. Proto, slovy Tony Robbinse, „Poznejte své problémy, ale svou sílu a energii věnujte řešením.“
Těžký život sám vám nezabrání v úspěchu, nezabrání vám žít život, jaký chcete. Existuje celá řada lidí, kteří překonali neuvěřitelné překážky a dosáhli ohromných vítězství, stejně tak jako těch, kteří se narodili do situace se všemi myslitelnými výhodami a přesto v životě neuspěli a jejich životy nejsou zdaleka radostné. Rozhodující je tak váš postoj, nic jiného. Proto, jestli chcete přepsat svůj příběh, vzdejte se lpění na minulosti.
“Když to budu ignorovat, přejde to.”
Pokud se chcete naučit změnit, žít líp, základní předpoklad je vidět věci takové, jaké jsou. Realita vás vždycky nakonec dožene. I když můžete chvíli předstírat, že žádné problémy nemáte, pokud se neřeší, jen čekají na „vhodný“ moment, aby se zase vynořily. Jediný způsob, jak se zbavit problémů, je konfrontovat se s nimi. Nesnažte se ignorovat vaše problémy, ale zkuste se dostat do lepšího mentálního a emočního rozpoložení a odtud se na ně podívejte a vypořádejte se s nimi. Tenhle bod neslouží k tomu, abyste se zatracovali a očerňovali. Prostě si nalejte čistého vína ať víte, na co se soustředit, s čím se vypořádat.
“Na to jsem moc starý/á nebo mladý/á.”
Opravdu si myslíte, že věk je to, na čem záleží, když se bavíme o změně života?
Věk je omezení jen do míry, do které mu to dovolíte. Vytvořte si vizi toho, co chcete a jděte za ní. Nenechte se ovlivňovat prostředím, přesvědčením okolí a nebo omezeními plynoucími z toho, co se odehrálo v minulosti. Ignorujte obecné pravdy, protože většina lidí nikdy svých snů nedosáhne.
Pokud vezmete v úvahu, že podle nejnovějších věděckých zkoumání může člověk žít klidně i ve 120ti letech, snažit se změnit svůj život v 60 najednou nevypadá tak nesmyslně. Hlavní myšlenka tedy je, že můžete dělat cokoliv chcete, v jakémkoliv věu – pokud tomu věříte a jste ochotni pro svůj sen něco udělat.
“Prostě nejsem šťastný člověk.”
Tím, že si budete říkat, že nejste „šťastný typ“, automaticky se zařazujete do kategorie „nešťastných“. Ale to, jestli jsme šťastní a nebo ne, záleží jen na vás. Smyslem tohohle článku je ukázat vám, že nezáleží na okolnostech, ale na našem postoji k nim a na krocích, které podnikneme. Štěstí je víc než auta, domy a jiné materiální a povrchní věci. Štěstí je spíše životní postoj. A pokud změníte své myšlenky, naučíte se proměňovat svůj život. Tedy, pokud se rozhodnete, že budete šťastní, můžete přesmýknout negativní do pozitivního.
Nová kniha pro každého muže