fbpx

Jak získat, co chcete

Stanovujte si smysluplné cíle, které vedou váš život tam, kam chcete.

Pokud máte pocit, že v životě nemáte, co chcete, nežijete svůj potenciál, nežijete v souladu se svými hodnotami, svou vášní, svým posláním. A přestože je to ohromně nepříjemný pocit, tak přesně tahle nespokojenost je první krok. Chtít víc je to, co vás žene ku předu, za většími, lepšími cíli. Podle Brendona Burcharda existuje 6 klíčových oblastí, které jsou zodpovědné za náš úspěch a je to právě jasnost ohledně toho, co chceme, co nám umožní k našemu cíli vykročit.

Tedy, co opravdu chcete mít ve svém životě? Po čem toužíte? Jaké oblasti svého života byste chtěli změnit? Něco ohledně vaší životosprávy či zdraví? Chtěli byste rozvinout nějakou novou dovednost? Chtěli byste posunout svůj vztah na další level? Nebo se vaše touha týká vaší práce a kariéry? Když budete mít jasně definované po čem toužíte, můžete si stanovit cíle a plán, jak se k nim krok za krokem dostat.

Přesně o tomhle procesu je koučing. Objednat si hodinu se mnou můžete tady>>.

Jak získáte, co chcete

Co je to naplnění? Najít spokojenost znamená mít v životě lidi a věci, které opravdu chceme. Pokud máte naplněné své potřeby díky zdravým vztahům a životnímu stylu, jste schopní pracovat ve vysokých obrátkách a dávat se naplno. Když se vám daří, dosahování vašich cílů obohacuje nejen váš život, ale i život celého vašeho okolí, protože existuje pravděpodobnost, že v určitou chvíli vám nebude stačit jen více peněz, více domů, více aut, ale budete chtít dělat i něco pro ostatní. Věřím totiž, že právě z toho vyplývá největší uspokojení a vnitřní dobrý pocit.

Z tohoto hlediska tak není vůbec sobecké se ptát, co chcete ve vztahu, práci, na projektu – to je to, co vás inspiruje k růstu. Tímhle způsobem v sobě také můžete přirozeně budovat kvality leadershipu (omlouvám se za prznění češtiny i angličtiny, ale vůdcovské kvality mi přijdou trochu zavádějící). Opravdový leader totiž inspiruje k akci, místo toho, aby si ji vynucoval. Pokud se budete ptát sebe, co chcete, co potřebujete, co je pro vás nejlepší, můžete se ptát na stejné otázky i vašeho okolí a pomáhat mu si tyto sny uskutečňovat. O to více pak bude okolí ochotné a schopné pomoci vám dosáhnout vašich cílů. To neplatí jen o firmách a týmech, ale stejně tak i v rodině či vztazích.

Jak získáte, co chcete stanovováním cílů

Když chcete nějakou oblast opravdu zvládnout, stát se v ní mistrem, odborníkem, první krok je stanovit si cíl. Tohle je naprosto zásadní klíč k jakémukoliv dlouhodobému životnímu úspěchu. Možná si teď myslíte, že stanovování cílů není nic nového, žádná žhavá novinka – a máte pravdu. Ale pravda je také to, že většina lidí nemá vůbec jasnou představu, čeho chtějí v životě dosáhnout, natož aby měli stanovené nějaké cíle. Stanovování cílů tak slouží k tomu, že si vůbec člověk vyhradí nějaký čas, aby se zamyslel nad svým životem a jeho směřováním.

Cíl je také něco víc než jen vize něčeho lepšího. Stanovování cílů je poměrně exaktní proces s jasným, měřitelným, kvantifikovatelným výstupem.

Proč potřebujete cíle

V roce 1953, výzkumníci z Yale (prominentní vysoká škola v USA) provedli studii, ve které se ptali studentů opouštějících školu, na sérii otázek ohledně jejich snů, aspirací a jak jich dosáhnou. Jedna z otázek zněla “Máte jasné, konkrétní cíle s napsaným plánem, jak jich dosáhnout?” Méně než 3% respondentů odpověděla kladně.

Po 20ti letech výzkumníci vyhledali tu stejnou skupinu bývalých studentů. Ta 3% lidí, kteří měli napsané své cíle, se zdáli být spokojenější a šťastnější. To je samozřejmě subjektivní pocit, ale objektivní zjištění bylo, že tito lidé měli v průměru větší majetek a příjem, než zbývajících 97%.

Tohle je síla cílů. 90% lidí nikdy nezrealizuje svůj cíl, protože po měsíci už na něm většina lidí (82%) nepracuje.

Proč potřebujete smyslupné cíle

Všichni máme cíle, ať už tak banální jako dojít nakoupit nebo uklidit si doma, až po trochu větší, typu stát se ředitelem firmy nebo prezidentem. Problém s většinou cílů, co lidé mají, je to, že neinspirují k akci, netěšíte se, až budete moct vyskočit z postele a pustit se do nich. Proto klíčem k získání toho, co chcete, je nastavit si takové cíle, které pro vás mají smysl. Takové cíle ve vás probouzí více emocí a tím pádem i motivaci. Ženou vás ku předu, k naplnění vašeho životního snu. Ale jak to udělat prakticky?

Dosahování cílů krok za krokem

Jakmile máte stanovené smysluplné, lákavé cíle, vytvořte si akční plán.

1. Napište si je

Napište si své cíle – ne na počítači, ale na papír nebo do nějakého diáře. Když píšete věci na papír, děje se něco zajímavého – už jste tvůrcem, už ten cíl tvoříte. Dáváte tak signál svému vědomí i podvědomí, že to, kde teď jste, není to, kde chcete být. Rozlišujete tak žádoucí a nežádoucí stav. Vytváříte tím zdravou nespokojenost.

Pokud jsme nespokojení, je to jeden z nejsilnějších zdrojů motivace. Pokud jedeme ve vlaku, je nám teploučko, koukáme z okna na ubíhající krajinu, přestože ani nevíme, kam jedeme, nic moc nám nechybí, tak není moc důvod něco měnit. Ale když vlak zastaví, nebo vás z něj někdo vyhodí a najednou jste ve tmě, v zimě,… velmi rychle se člověk začne ptát, “Jak se odsud sakra dostanu?” Pak není najednou tak nepředstavitelné začít hledat kroky a dílčí cíle, jak se z té situace dostat. A tak si postupně člověk začne tvořit strategii na místo snu:

2. Najděte své “Proto”

Teď najděte svou jasnost. Důvod, proč musíte mít, co chcete? Popište detailně, jak se budete cítit, až svůj cíl naplníte, co všechno vám to přinese, co se změní? Když je vám naprosto jasné, proč chcete, co chcete, je snazší za tím jít, učit se nezbytné dovednosti a vyvíjet v tom směru úsilí.

Když jste si naprosto jistí proč musíte dosáhnout svůj cíl, najdete svůj životní smysl. Životní smysl je daleko důležitější než výsledek vašeho snažení. Smysl cíle není jeho výsledek – ale to, kým se stanete na cestě za svým cílem. Tímhle postojem totiž způsobíte, že váš cíl bude součástí něčeho většího a proto bude zdrojem větší radosti a naplnění.  Ve finále to nejsou hmotné věci, které vás udělají šťastnými. Ta jediná věc, která nás dělá šťastné, je naplnění vyvěrající z toho, jakým člověkem jsme se stali a co jsme vytvořili.

Tohle propojení také způsobí, že budete na cíl zaměření a snadněji překonáte i obtížná období, která nevyhnutelně přijdou. Dostatečně silné proto vám dá dostatek paliva.

3. Zahalte se do aury vítěze

Je naprosto v pořádku neznat nejlepší strategii, která vám přinese, po čem toužíte. Je naprosto v pořádku nastavovat si cíle za hranicí vašich stávajících dovedností a možností. Ale je důležité, abyste vycházeli z místa naprosté důvěry a jistoty, že dosáhnete všeho, co jste si předsevzali.

Když totiž máte tenhle postoj, přebíráte tím zase odpovědnost za svůj život a za všechno, co se v něm děje. Ano, nemůžete kontrolovat své okolí a vnější vlivy, výzvy, které vám život staví do cesty, ale můžete si být jistí, že uděláte všechno, abyste je překonali.

Tolik lidí se předčasně vzdává, protože se zaměřují jen na výsledek  a pak se zastaví, když neví, jak ho dosáhnout, nebo mají přesvědčení, že toho nemůžou dosáhnout. Nebo “to zabalí” cestou, protože vzdát se je jednodušší, než to zkusit znovu a jinak. Jaké by to bylo, kdybyste nemuseli hned vymyslet, jak to udělat, ale místo toho byste se soustředili na to, že najdete způsob bez ohledu na okolnosti? Že dosažení vašeho cíle není jen možné, ale naprosto jisté? Představte si, jak by jen tohle změnilo váš život.

4. Vědomá praxe a opakování

Opakování není jen matka moudrosti, ale také dovednosti. Chcete být mistry čehokoliv? Věnujte tomu 10.000 hodin. Až takhle jednoduchý je to recept.

Úspěchu nedosáhnete tak, že si jednou dáte nějaký cíl a pak už se na něj znovu nikdy nepodíváte a pak se zázrakem všechno samo splní. Lidé, kteří hledají okamžitá řešení zřídka dosáhnou dlouhodobého uspěchu. Dosahovat cílů stojí čas, koncentraci a vědomé úsilí. Musíte znovu a znovu dělat kroky, které vedou k vašemu cíli. 

Jestli se chcete naučit nějakou novou dovednost, vytvořite si strategii a s ní spojené zvyky učení se. Jestli se chcete posunout v businessu, najděte základní věc, na kterou se musíte soustředit a zaměřte se na ní a neustále se ji věnujte, ať už je to získávání nových zákazníků, zlepšení péče o stávající, optimalizace nákladů atp. Chcete více vášně a radosti do svého vztahu? Věnujte se denně intimitě.

Ať už chcete změnit cokoliv, cesta za změnou se musí stát nedílnou částí vašeho života. Proto praktikujte pravidelně, opakování buduje zvyk. Konzistentní praxe, konzistentní fokus – to jsou dva předpoklady trvalé životní změny.

Komentáře

Přidat komentář

 • Rubriky
 • Jak na lepší sex? Stáhni si ebook:
 • Chceš na sobě zamakat? Posunout se na další úroveň?
 • Jakub Červenka, *83
 • Kouč, autor a věčný student a optimista.

  Od svých 21 let chodím na kurzy tantry a jógy, které jsem 6 let vedl.

  Od jara 2016 jsem zapojený do mezinárodního projektu mužských kruhů, Compassionate leadership training. A od ledna 2018 jsem autorem a vlastníkem projektu Muž 2.0, na jehož stránkách se nyní nacházíte.

  Tvořím zde články, videa a kurzy pro muže, ženy, páry. O sexualitě, o sexuálních dovednostech, o intimitě a lásce ve vztazích.