Co nedělat ráno

Všímám si poslední dobou, že různé on-line stránky doporučují ranní rituály, postupy nebo procedůry, které člověka řádně připraví na nadcházející den, namotivují nebo naladí. Ale víte, co dělá většina lidí a ohromně si tak škodí?

Většina lidí hned po ránu, sotva otevře oči, sáhne po mobilním telefonu, který už na ně nedočkavě pomrkává z nočního stolku. Facebook, Instagram, nebo mail, smsky či whatsapp. Pro jednoduchost nebudu rozebírat jednotlivé appky nebo sítě, ale chci tady shrnout pár věcí, proč byste se tohohle zlo-zvyku, pokud ho máte, měli urychleně zbavit.

Krásná rána jsou pro naši produktivitu a celkové naladění docela zásadní. Když dobře začneme, celý den se pak vezeme na pozitivní vlně. Je to jakobychom si ráno nasadili růžové, rudé nebo černé brýle. I když budeme potkávat stejné situace, lidi a úkoly, naše prožívání bude zabarvené a tím pádem i naše celková zkušenost a naše výsledky.

Proto jsou důležité „dobré“ ranní rutiny.

Neméně důležité je proto se vyhnout mobilnímu telefonu hned po ránu. Vlivů, které na nás náš telefon má, je celá řada. Ne nadarmo se hovoří o tom, že spousta lidí má závislost na smart telefonech. Našel jsem 2 průzkumy z roku 2018, jeden z Irska a jeden z US, provedené pod hlavičkou Delloite (v rámci Global Mobile Consumer Survey). Zjištění z nich jsou asi taková:

  • 39% lidí se obává, že používá telefon přes-příliš
  • průměrný člověk stráví na telefonu 52 minut denně
  • průměrný člověk zkontroluje telefon 55x za den

A mohl bych pokračovat, bohužel, dále. Většina lidí používá smart phone kvůli sociálním sítím a tady se dostáváme pravděpodobně k jádru závislosti, alespoň na neurologické úrovni.

Sociální sítě většinou nečteme, ale scrollujeme skrz ně. Každé scrollování přináší něco nového, nějakou pestrost, variaci. To nás baví. S každým „scrollnutím“ nám mozek stříkne trochu dopaminu, který je mimo jiné zodpovědný za pocity vášně, příjemna, užívání si něčeho. A tím se nám naplňuje celá triáda vytvoření zvyku: spouštěč – vlastní akce – odměna, tedy probuzení se (nebo nuda, stres, potřeba rozptýlení) – brouzdání po sociálních sítí, youtubu, instagramu,… – dopaminová euforie.

Podle tohohle jednoduchého schématu fungují v podstatě všechny online závislosti. Je jedno, jestli se díváme na videa se štěňátky, koukáme na oblečení, nebo na ženy či muže na tinderu nebo na to, co zrovna obědvají nebo kde se dovolenkují naši přátelé. Problém je v tom, že si tyhle naše zvyky ne vždy plně uvědomujeme a mnohdy uplyne spoustu času, než se člověk probere a vrátí se do reality.

Druhá temná stránka sociálních sítí spočívá v tom, že nás podvědomně mají k tomu, abychom se porovnávali s okolím. Vedou naši pozornost ven. Ten či to má tohle a tamto, případně dělá to nebo tohle… a já ne. A už se roztáčí naše myšlenky, začínáme (také pod vlivem dopaminu) vymýšlet, jak bude skvělé, když to také budeme mít… a zase ztrácíme čas, odvádí nás to od toho, co máme před sebou.

Víte, že mluvím o síle představivosti, vizualizaci budoucího stavu, který si přejeme mít. Nic proti tomu. Ale tohle je něco jiného. Netvoříme nic ze sebe, ale reagujeme na vnější podněty. Pokud chceme být opravdu produktivní, tak záleží na tom, jak dobře využíváme svůj čas a jak moc děláme věci, co opravdu potřebujeme dělat. Můj oblíbený citát říká:

Nejdůležitější věc je, aby nejdůležitější věc zůstala nejdůležitější.
– Stephen Corvey

Když nás zaměstná, byť na 5-10 minut ráno telefon, už jste ovlivnění primingem. (z anglického prime – první, hlavní, přednostní).

Nemáte pak čistou mysl, nerozhodujete se podle toho, co je nejdůležitější, co nejvíc potřebujete. Reagujete. Motivuje vás touha po další dávce dopaminu. Nějaká novinka, něco příjemného. A takhle se necháváme svádět den za dnem, týden za týden.. a člověk se ani nenaděje a měsíc je pryč. Z měsíce je rok, z roků desetiletí a najednou koukáme, jak nám život utekl pod rukama.

Jasně, jsem dramatický, ale snažím se malovat širší souvislosti. Jenom to, že přestanete ráno koukat na telefon, vám život nezmění. Ale může to být jeden z krůčků, které vedou kýženým směrem. Získáte tím ale více času pro sebe. Zkuste si místo toho vytvořit jinou ranní rutinu, třeba si 5 minut představujte, jaký den chcete prožít. Setkání, která máte před sebou, jak se v nich chcete chovat, čeho v nich chcete docílit. Představujte si úkoly, které před sebou máte, že už jsou hotové a že všechno proběhlo vámi zamýšleným způsobem. Dávku dopaminu tak dostanete také a poslouží vám.

Pojďte to vyzkoušet! Dejte si tenhle jednoduchý postup jako výzvu na 21 dní nebo na měsíc. (to jsou 2 nejčastěji doporučované doby potřebné k tomu, aby se vytvořil nový zvyk). Na facebooku mám skupinu, kde tyhle výzvy můžeme sdílet, podporovat se, inspirovat se v tom, jak nám fungují. Přidejte se, pomozte mi vytvořit hnutí, které inspiruje k lepšímu životu.

Nová kniha pro každého muže

  • Zlepši svou sebekontrolu a výdrž
  • Posil svou sebedůvěru
  • Spoléhej se sám na sebe, ne na pilulky a mastičky
Komentáře

Přidat komentář