Intimita základ státu

V tomhle článku si ukážeme, že kvalitní sexuální život dalece přesahuje hranice příjemné kratochvíle nebo alespoň může. Podíváme se na to, proč to tak je a jak to ty jako muž můžeš u sebe změnit a začít prožívat výrazně hlubší zážitky.

Nepochopená sexualita

Sexualita je oblast, která je v naší době asi nejméně chápaná a přitom velice používaná a zneužívaná:

 • Z reklam na pneumatiky, na koupelny, na nářadí,… na nás koukají lačné ženy s příslibem, že když si dané zboží koupíme, „něco z toho bude“.
 • Ženy reklamy často podporují k tomu, aby se nechaly vylepšit prostřednictvím nejrůznějších procedur, operací a zákroků, protože pak budou žádanějšími a sexuálně přitažlivějšími a to rozhodně změní jejich život k nepoznání.
 • Už děti na základních školách koukají na porno a dostává se jim tak výuky, „jak na to“.
 • Jací jsme muži, chlapáci se v určitých skupinách pozná podle toho, kolik měl kdo milenek. Čím víc, tím líp, samozřejmě.

Mohl bych pokračovat, ale pro ilustraci to myslím stačí. Co to znamená? Nic jiného než to, že jsme sexualitu ořezali na jednu funkci. Na zdroj potěšení. Ale dokázal bys vyjmenovat, co všechno jiného může sexualita zprostředkovávat?

Úrovně sexuality

Sexuální život má mnoho úrovní a příslušných účinků. Ale pro náš článek nám stačí těchto 5 základních:

 • Biologická, jejíž cílem je rozmnožování, zachování druhu
 • Fyziologická, jejíž cílem je potěšení, příjemné pocity a prožitky na fyzické úrovni

Tady se nachází určitý předěl, protože tyhle 2 úrovně máme společné se všemi zvířaty. Orgasmus není něco, co je dáno pouze člověku, ale i ostatním savcům.

 • Sociální, která je o fyzické komunikaci a navazování a prohlubování vztahů.

Tuhle úroveň už sdílí člověk jen s pár druhy primátů na světě. Například šimpanzi bonobo se prostřednictvím sexu usmiřují a nastolují harmonii ve vztazích v tlupě.

Ale ještě nekončíme a ostatní sexuální roviny jsou dle všeho přístupné pouze člověku.

 • Srdeční, milostná úroveň, ve které nemluvíme o sexu, ale o milování. O tom, že se propojujeme s partnerkou a budujeme tak skutečnou intimitu.

Intimita má stejně překroucený význam, jako sexualita. Používáme to slovo jako synonymum k sexu. Potkají se naše „intimní partie“, tím pádem se jedná o intimitu. Extrémní příklad, já vím, ale podle tohohle vzoru by byla intimita i znásilnění. Také se při něm setkávají intimní partie.. ale to určitě cítíš, že intimita není, že ne?

K prožívání intimity potřebujeme právě cosi hlubšího a to cosi je srdce. To, abychom ženu, se kterou spíme, milovali, aby nám na ní záleželo. A hezky se to provazuje: pokud mi na partnerce skutečně záleží, chci, aby naše setkání bylo příjemné i pro ni. Potřebuji se naučit pracovat se svým tělem, se svou sexuální energií, ale i s ní. Co je jí příjemné, co má ráda, co jí dělá dobře.

Potřebujeme se spolu naučit komunikovat, rozvíjet důvěru (= intimitu!), abychom se před sebou nestyděli, mohli si říkat, co potřebujeme, co chceme, čeho se bojíme, co nechceme, prostě abychom před sebou mohli být skutečně nazí a zranitelní.

 • Duchovní rovina, díky které se dvojice milenců může dostávat až k transcendentálním zážitkům, které přesahují běžnou zkušenost a běžné vnímání reality.

V čem je v dnešní době problém se sexem?

Myslím, že je to zřejmé už z výčtu a popisu těch jednotlivých úrovní. Většina lidí provozuje sex. Ne milování, ne intimitu, ale sex. Ten sex, který máme společný se zvířaty, jehož cílem není nic jiného, než dosáhnout orgasmu. V lepším případě toho, aby dosáhla orgasmu i partnerka.

A tady pozor. Nejsem puritán. Mám rád sex. Mám rád orgasmy – svoje i partnerky. Nemám nic proti pudové sexualitě – pakliže je prostředkem, palivem proto, abychom v sobě rozproudili oheň, touhu, vášeň a pak se mohli bouřlivě pomilovat. ALE a to je zásadní ALE, nesmí to být všechno.

Mně to stačí a partnerce taky, tak proč se snažit?

Protože to je málo. Protože to vede k tomu, že se lidé přestávají přitahovat. Protože se redukujeme na nástroje k potěšení.

Podívej se kolem sebe. Kolik znáš skutečně šťastných párů, které jsou spolu delší dobu (3+ let) a pořád spolu spí stejně jako na začátku? Pořád je to baví, pořád je mezi nimi stejná přitažlivost, vášeň a jiskra?

A kolik znáš párů, kde lidé spolu žijí spíš ze zvyku? Protože mají hypotéku, děti, není to tak hrozné jako jinde? Spí spolu max. jednou za týden, je to pořád stejné, 3x pohladit po zádech, stáhnout kalhotky a jedem…

Kolik znáš párů, které spolu spíš přežívají, než aby se skutečně těšili z toho, měli radost z toho, že jsou spolu?

Kde a jak začít

Ano, sexualita sama o sobě nevyřeší všechno. Ale je to dobrý ukazatel. Pokud se totiž naučíme, jak spolu povýšit sex na milování, musí se nutně proměnit náš vztah. Náš přístup k sobě navzájem.

Představ si, jak by se asi proměnil vztah dvou lidí, kdyby se spolu naučili milovat místo vybíjení pudů a ukojení nadrženosti. Vnímat se, opečovávat, komunikovat spolu tím nejpříjemnějším způsobem, projevovat si náklonnost, něhu i péči svými těly.

Myslíš, že by třeba žena měla častěji chuť se svým partnerem spát, když by cítila, že mu nejde jen o to si „zašukat“, ale že se s ní chce cítit blízko?

Změnou přístupu se dá odstranit většina věcí, na co si lidé nejčastěji v partnerství stěžují:

 • muži na to, že s nimi ženy málo spí, že jsou „frigidní“ (přitom je často problém v tom, že se žena cítí jen využívaná, tak proč by po tom měla toužit)
 • ženy mají často pocit, že je partneři nevidí, nevnímají, mají je jako služky a kuchařky, případně chůvy pro děti
 • celkově často oběma partnerům chybí respekt, úcta a komunikace

Jak píšu nahoře, sexualita sama nic nezmění. Ale můžeš začít měnit to, jak vnímáš partnerství, jak vnímáš sexualitu a hlavně jak vnímáš partnerku. A o tom, co pro tuhle přeměnu postoje ve vztahu můžeš dělat ty jako muž, jsou některé moje kurzy.

Předávám v nich poznání, která jsem posbíral z různých oblastí – z tantry, jógy, psychologie, meditací, koučingu… moje kurzy nejsou jenom o těle, ale i o vnitřním nastavení člověka.

Protože pokud se mají lidé milovat, za 5 minut se to stihnout nedá. Žena se nestačí uvolnit, otevřít, naladit. To je podle mě správný důvod, proč zlepšovat sebekontrolu. Abyste měli čas se otevřít. Ne proto, abys partnerce způsobil víc orgasmů.

A o tom je Dobrý milenec – pomáhá pochopit základy fungování mužské sexuality. Učí pracovat s tělem, lépe se ovládat, vylepšit si erekci a výdrž.

Pokud bys chtěl svojí sexualitu prohlubovat a kultivovat, určitě ti doporučuju načíst si něco o neejakulaci. Není to žádný mýtus ani nic nezdravého, jak se můžeš také dočíst na internetu. Naopak. Neplýtvat sexuální energií je zásadní, pokud se chceš udržovat v sexuální i mentální formě i po 30.

Pokud chceš být schopný zažívat opravdu hluboké stavy lásky i transcendentální zážitky, je důležité umět neejakulovat. Vše, co jsem se o neejakulaci naučil, najdeš ve Vnitřní alchymii>>

Tohle jsou dva kurzy, které ti doporučuju, pokud se chceš zlepšit jako milenec. Tedy ne víc a dýl do partnerky bušit, ale dotknout se i jejího srdce. Otevřít víc i to svoje. Pokud se chcete s partnerkou posunout k hlubšímu vztahu a porozumění, skutečné milování vám v tom může pomoct.

Hodně štěstí!

Nová kniha pro každého muže

 • Zlepši svou sebekontrolu a výdrž
 • Posil svou sebedůvěru
 • Spoléhej se sám na sebe, ne na pilulky a mastičky
Komentáře

Přidat komentář