Mýtus alfa samce

Být alfa samec je něco. Vládnout smečce, mít první přístup k potravě a samičkám, těšit se respektu všech. Všichni máme vágní představu, že alfa je drsňák, který se s nikým a ničím moc nepáře. Ale jak vypadá skutečný obraz alfa samce?

Někdy ve 40. letech minulého století vyšla studie Rudolfa Schenkela z Basilejské university, který studoval chování smečky vlků v místní zoo. Schenkel si všiml, že vlci a vlčice ve smečce spolu soupeří a vítěz těchto soupeření se pak stává alfa samcem, respektive alfa samicí. Později, v 70. letech v knize Vlk David Mech více zpopularizoval a rozšířil téma alfa / beta samce jako dominantního a podřízeného vlka.

Vznikl tak obraz tvrdého soupeření, ze kterého vycházejí jako vítězové alfy, kteří jsou dominantní, agresivní a násilní. Tyto vlastnosti jim podle našich výzkumníku pomohly k čelnímu postavení ve smečce.

Tenhle obraz se pak přenesl do lidské společnosti a začali jsme mluvit o alfa a beta lidech, zejména ale o mužích. Odtud pramení představa, že aby byl chlap opravdový chlap, tvrďák, alfa, musí být arogantní, agresivní, hlasitý, sobecký, bezohledný, nikdy neuhnout a nikdy se neomluvit.

Problém ale je v tom, že studie, ze kterých tenhle koncept vyvěrá, jsou chybné.

Pojďme se teď podívat na to, jak vypadá skutečný obraz alfa samce a jak se můžeme nechat skutečně inspirovat.

Pravda o alfa samcích

Dlouho jsme věřili, že vlci tvoří velké smečky vždy na zimu z nezávislých vlků, kteří mezi sebou nemají žádné vztahy. K tomuto závěru vědci došli na základě pozorování vlků, kteří byli drženi v zajetí a jejich skupina tak byla vytvořena uměle.

V takovém prostředí se vlci chovali tak, jak jsme si popsali výše – byli dominantní, agresivní a ten, kdo byl nejdominantnější a nejagresivnější, smečce vládl.

Ale v divočině, v přirozeném způsobu života, se vlci chovají diametrálně odlišně – vlčí smečky jsou vlastně vlčími rodinami. Typická smečka má 5 – 11 členů, samce a samice a jejich potomků, kteří s nimi typicky žijí rok a pak se oddělují a zakládají svou smečku.

Partneři vedoucí smečku se společně starají o svou vlčí rodinu a mláďata. A pak naprosto logicky „vládnou“ svým dětem – vlk je nejstarší, nejsilnější ze samců, vlčice je hlava ženské linie.

Jinak řečeno, vlci nejsou alfové díky agresivitě a dominanci, ale protože zbytek smečky tvoří jeho partnerka a jejich potomci.

Svou smečku chrání, živí a chová se k ní s jemností, podporou a láskou. Velmi zřídka se stane, že se samec, náš alfa, chová agresivně k členům smečky. Naopak loví (sám nebo se samicí a potomky) a obstarává potravu pro smečku a nezřídka jí poslední, až se nažerou mláďata, pere se s malými (a často je nechává vyhrát) a dělá všechno, co dělá dobrý otec.

Samozřejmě alfa samci nejsou jenom mazlení a pusinky. Jsou to samozřejmě lovci, kteří dokáží skolit mnohonásobně větší kořist jako je los nebo bizon. A pokud je jeho rodina v nebezpečí, alfa ji bude chránit – často i za cenu nejvyšší oběti.

Takže alfa vlk samozřejmě může být i násilný a asertivní, když po tom situace volá. Ale po většinu času nevede hrubostí a vyceněnými zuby, ale klidnou silou, rozvahou a srdcem.

Hlavní charakteristikou alfa samce je tichá sebedůvěra a jistota. Ví, co má dělat, ví, co je nejlepší pro jeho smečku. Vede příkladem. Cítí se velmi pohodlně ve své roli a proto je klidný

Potom, co zjistil svou chybu, David Mech stáhl svou původní teorii o alfa samcích a tenhle termín úplně přestal používat, ale ve společnosti ten obraz už zůstal a tak má spoustu mužů pokroucenou představu o tom, co to znamená být alfa samcem.

Inspirace vlka

Vlk je symbol silného a odvážného bojovníka, který se neohroženě toulá divočinou. Je spojený se svobodou, divokostí, zuřivou mužskostí. Ale to je jen jedna část vlčí síly, stejně tak jak jsou tyto vlastnosti jen částí toho, co znamená být mužem.

Ano, vlci jsou divocí, agresivní a brutální, ale také jsou ochraňující, pečující a něžní.

Takže pokud máme skutečně být alfa samci, potřebujeme víc než jen urvat nejvíc na bench pressu a zničit konkurenci. Je potřeba také probouzet kvality otcovství – oddanost, ochrana a služba.

Poselství vlka by se dalo vyložit asi takto: Ideál skutečného muže spojuje sílu, divokost a dominanci v situacích, kde je to nutné, s podporou, péčí a rozvahou v ostatních situacích.

Pamatuj si, že vlci vyjí, aby svolali smečku před a po lovu, aby se upozornili na nebezpečí a aby se našli během bouře nebo když putují neznámou krajinou. Vytí není hurónský řev agresivních asociálů, ale volání otce, který pečuje o svou rodinu.

Nová kniha pro každého muže

  • Zlepši svou sebekontrolu a výdrž
  • Posil svou sebedůvěru
  • Spoléhej se sám na sebe, ne na pilulky a mastičky
Komentáře

Přidat komentář