Nemilujte se při úplňku!

Nemilujte se při úplňku!

Úplňková romantika?

Protože právě na obloze svítí celý měsíc, rozhodl jsem se napsat tenhle článek, který kouká na stříbřem ozářenou oblohu i jinak, než jako vrchol romantiky a výzvu k milostným hrátkám.

Pohled z Východu a Západu

Podle mnoha východních filozofií není sex při úplňku něco, co bychom měli provozovat, pokud nám jde o zachování harmonie a lásky ve vztahu. Ve východních učení je rozšířená víra, že během úplňku se člověk nachází v nejhorším možném stavu z celého měsíce. Milování tantričtí zasvěcenci považují za víc než jen tělesný akt, vnímají ho jako propojení, sjednocení dvou bytostí. Je tedy nasnadě, že pokud se spojují lidé, kteří jsou emocionálně a psychicky ve špatném stavu, to, co si během milování předávají, nebude asi to nejvíc povznášející a krásné v nich.

Se základy pro vysvětlení na Západě použiji věhlasně známého psychologa C. G. Jung, kterému mimo jiné vděčíme za osvětlení existence archetypů, či za vhledy do složek podvědomí a duše. Jung se domníval, že měsíc je symbolem hloubky, skrytého… a v jeho pojetí má souvislost s podvědomím. Měsíc bývá vnímán jako ženská polarita ke slunci, má tedy charakteristiky a vlastnosti jako ženský, přijímající, “-“ polarita, jin, atd. Slunce bývá ve většině tradic spojeno s archetypem mužství, vědomí, polaritou “+,” s jangem.

Pokud tedy přijmeme tohle základní rozdělení, už není snad tak velký skok k následující úváze: většina z nás do podvědomí zasouvá věci, které nechce nebo nemůže mít vě vědomí. Automaticky tam přesouváme zážitky a informace, které aktuálně nepotřebujeme. To je základní princip fungování naší mysli. Ale coby vědomé bytosti, které mohou automatické procesy také ovlivňovat, máme možnost i nějakou situaci, pocit nebo vzpomínku vytěsnit. Existuje spousta zážitků, co si nechceme pamatovat, co nechceme “vědět”. Různými činnostmi se na takové “nevhodné” vzpomínky snažíme zapomenout nebo je přehlušit. Pokud jsme dostatečně vytrvalí nebo byla situace dostatečně nepříjemná a traumatická, její přesun mimo vědomí se nám podaří. Sice to neznamená, že nás pak nijak neovlivňuje, ale to je téma na jiné diskuze a úvahy, případně  do terapie.

Pro účely tohoto článku nám stačí předpoklad, že naše podvědomí obsahuje spoustu tzv. negativních nebo nevhodných emocí, tužeb, za které se stydíme a nekomunikujeme (např. velká část mužů v sobě nosí touhu totálně sexuálně dominovat nějaké ženě, ale to je chování společensky nepřijatelné, tedy negativní a tak si ho zakazují, potlačují… až se pak u některých jedinců uvolní z hlubin podvědomí, vydere se na povrch a projeví se třeba aktem znásilnění.) Nemusíme ale chodit k tak extrémním případům, stačí jenom naše zacházení s agresivitou. To je energie, která je zase plošně více či méně odmítána, tedy potlačovaná do podvědomí. A tady pozor a dva vykřičníky – v žádném případě neobhajuji násilí a rúzné projevy nekontrolované agrese, ale pokud v sobě muži mají přirozeně agresivitu, nemyslím, že plošné potlačování a ostrakizace je cesta k harmonii, což je konečně i vidět, jen když se rozhlédneme kolem. Nezpracovaná, do podvědomí zatlačovaná agresivita se vyřítí dravě na povrch o co více je odmítána, když se nějakým způsobem uvolní záklopka kontroly, ať už alkoholem nebo jinak.

Proč právě při úplňku „Ne“?

Úplněk je právě jedním z těch spouštěčů, respektive nám ukazuje, co se právě děje v přírodě a okolo nás se ženskou energií. Měsíc (respektive jeho fáze) jako symbol ženskosti a také hloubky, emocí a podvědomí, nám ukazuje, jak silný je vliv právě těchto energií právě v tuto chvíli. Jednoduše řečeno, během úplňku jsme vystaveni maximu ženské energie z okolí. Pokud je mužský princip spojen s vědomím a ženský, lunární s podvědomím, je zřejmé, že i v naší bytosti bude převažovat, do mysli prosakovat, maximum vlivů z podvědomí. Spojíme-li to s předpokladem z úvodu, že spíše do podvědomí potlačujeme věci nám nelibé, nevhodné a nepřijatelné, tak při úplňku se všechny ty nepříjemné věci víc ucházejí o naší pozornost, více nás ovlivňují, mají nad námi větší sílu.

Pokud chcete tohle nějak doložit nebo zdokladovat a výše uvedené nestačí, zkusím ilustrovat působení měsíce na několika analogiích.

Fyzika dokládá působení měsíce velmi přesvědčivě například v případě tzv. slapových jevů, tedy ovlivňování přílivu a odlivu vlivem měsíce. Naše tělo se skládá z více než 65% z vody, takže pokud měsíc může mít vliv na takovou masu vody jako jsou oceány, nemohl by dělat i něco v nás?

Existují statistiky pojišťoven, policie či požární služby, ze kterých vyplývá, že nejvíce nehod, nejvíce úrazů, nejvíce násilných činů, nejvíce sebevražd,… se děje právě v období kolem úplňku.

Stoprocentně existují lidé, kteří jsou na vliv úplňku citlivější, než jiní. Existují lidé, kteří během úplňku nemohou spát, nebo mají těžké sny. Někteří lidé vliv úplňku tak moc nepociťují – což ale nutně neznamená, že se v nás nic neděje. Proto, pokud chcete být obezřetní, zkuste se vyvarovat milostným hrátkám během úplňku – jeho vliv se označuje za nejsilnější 12 hodin před a 12 hodin po vlastním astrologickém momentu, který snadno najdete v různých lunárních kalendářích na internetu i v některých diářích.

Ze stejných důvodů se doporučuje během úplňku i vyhýbat se důležitým rozhodnutím a rozhovorům, během kterých tušíte možnou eskalaci a neshodu – mohla by narůst do bolestnějších tvarů, než jindy.

Na závěr bych vám chtěl doporučit, ať jste během úplňku pozornější, než obvykle. Pokud můžete, více odpočívejte a věnujte se nenáročným aktivitám. Meditujte, čtěte, zajděte si na masáž nebo procházku.

Jestli tě baví moje články, nenech si je uniknout. Můžu ti na mail posílat upozornění na nové:

Nová kniha pro každého muže

  • Zlepši svou sebekontrolu a výdrž
  • Posil svou sebedůvěru
  • Spoléhej se sám na sebe, ne na pilulky a mastičky
Komentáře

Přidat komentář