fbpx

Umění změny

Změnit něco ve vašem životě, a tu změnu udržet trvale, je dovednost, ve které většina lidí není příliš dobrá. Ale je to dovednost, která se dá naučit a praktikovat, dokud v ní nebudete dobří nebo rovnou skvělí.

O co by nám mělo jít, pokud chceme žít líp, není jen schopnost provést změnu – to může udělat kdokoli – ale zajistit, aby to byla trvalá změna, která bude součástí vašeho života tak dlouho, jak budete chtít.

Už  víte, co chcete ve svém životě změnit? — tak se pojďme zaměřit, jak na to prakticky.

  1. Najděte spouštěč. Podle Charles Duhigga, autora dvou bestsellerů o změnách návyků, je klíčovým momentem každého zvyku právě spouštěč. Je to v podstatě libovolná událost, která bezprostředně předchází zvyku a spouští vaše nutkání dělat daný návyk. Příkladem může být stres jako spouštěč kouření nebo snídaně jako spouštěč pro čištění zubů nebo probuzení jako spouštěč pro sáhnutí po telefonu a zkontrolování e-mailů nebo novinek na facebooku. Čím více se budete ve svém životě věnovat změnám, tím více se budete nutně dozvídat o spouštěčích, ale prozatím si vyberte spouštěč, která se stane každý den, aniž byste se na ni museli vědomě soustředit nebo se na ni rozpomínat. Na příklad to může být už zmíněné probuzení nebo snídaně, ale i oběd, večeře, čištění zubů, příjezd do práce, pití prvního šálku kávy, opuštění práce, příjezd domů, jít do postele atd. Vyberte si pro svou změnu jeden spouštěč.
  2. Zavažte se praktikovat každý den tento měsíc. Řekněte o svém záměru spoustě lidí a požádejte je, aby vás podporovali a drželi v zodpovědnosti. Můžete to udělat prostřednictvím Facebooku, e-mailu, blogů, Twitteru, nebo po staru fyzicky vyprávět lidem ve svém životě. Plně se zavážte ke změně – nedělejte to napůl! Slovy koučovací teorie, kde nemáte energii a motivaci, tam neuspějete.
  3. Vytvořte si vizuální připomínky v místech, kde se odehrává spouštěč. Pokud si jako spouštěč vyberete to, že snídáte, dejte si nějakou poznámku na lednici nebo někam, kde jíte snídani. Chcete si na svou změnu vzpomenout kdykoliv proběhne spouštěč.
  4. Praktikujte změnu denně. Pokaždé, když nastane spouštěč (což by mělo být ideálně jednou za den), proveďte požadovanou změnu. Zprvu ji provádějte velmi bděle a vědomně, ale časem se stane snadnější a snadnější.
  5. Snažte se vytvořit sérii úspěšných dnů. Zaznamenávejte si své úspěchy do kalendáře, pište si deník nebo sdílejte své pokroky s přáteli (živě nebo online). Zkuste provádět zvyk co nejvíce dní po sobě.
  6. Užívejte si nový zvyk. Nedělejte ho jen proto, abyste si ho mohli odškrtnout ze seznamu nebo jen proto, abyste ho dělali. Místo toho si užívejte, že ho děláte. Budete se tak těšit na každý den, kdy ho budete znovu dělat. Pokud se na zvyk nebudete těšit, dlouho to nevydržíte.

Může to vypadat jako spousta kroků, ale jakmile si vyberete spouštěč a zavážete se, všechny ty kroky jsou jen o tom, že okamžitě po tom, co spouštěč proběhne, provedete změnu a užijete si to.

Takže si vyberte spouštěč, zavažte se změně a už dnes začněte cvičit! Pravděpodobně se setkáte s několika problémy, ale naučíme se, jak se s nimi vypořádat během praxe. Je spousta teoretiků, kteří studují knihu za knihou a už už jsou skoro mistři v dané oblasti, jen jí nepraktikují.. Skrze skutečnou praxi začneme měnit postupně celý svůj život. A to je způsob, jak můžeme už dnes začít žít líp.

Stáhni si zdarma praktického průvodce, který ti ukáže první kroky k tomu, jak se zlepšit jako milenec:

  • ANO, opravdu se to dá natrénovat!!!
  • ANO, opravdu se dobrým milencem může stát každý!!!
Stažením ebooku souhlasíš se zpracováním osobních údajů. Vše o ochraně osobních údajů a jak s nimi nakládáme, najdeš zde>>.
Komentáře

Přidat komentář